Stały wzrost cen tradycyjnych nośników energii – gazu, węgla i energii elektrycznej sprawia, że inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł ciepła. Równie ważną rolę w podejmowaniu decyzji odgrywa również ekologia – właściciele domów chcą żyć ze świadomością, że nie niszczą środowiska naturalnego oraz nie szkodzą sobie i innym członkom rodziny. Dodatkowa łatwość montażu, obsługi i serwisowania, a także niskie koszty ogrzewania w czasie użytkowania budynku sprawiają, iż ogromną popularnością cieszą się montowane przez OPTIMĘ POLSKA gruntowe pompy ciepła. Odbierają one ciepło z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego, w którym krąży roztwór glikolu (nazywany solanką), pośredniczący w wymianie ciepła między gruntem a czynnikiem roboczym pompy. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania.
Kluczem do efektywnego działania gruntowej pompy ciepła jest właściwie zaprojektowana instalacja C.O., a szczególnie dolne źródło w postaci sond czerpiących energię z głębi ziemi, a to z kolei uwarunkowane jest odpowiednio wykonanym odwiertem. Dzięki specjalnie opracowanej technologii GRD (Geothermal Radial Drilling) – geotermalne wiercenie radialne, OPTIMA POLSKA w „inteligentny” sposób pozyskuje energię z gruntu. Generuje to m. in. mniejsze koszty instalacji pompy ciepła, a także umożliwia maksymalne wykorzystanie odnawialnego źródła energii przy mniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Sondy układane są w gruncie promieniowo, skośnie w różnych kierunkach i pod różnym kątem. Cała instalacja sond wykonywana jest przez jedną specjalistyczną maszynę wiercącą GeoDrill, która w jednym punkcie działki, wprowadza sondy do głębokości 50 metrów, radialnie, pod kątem 35-65°. Z jednej studni można uzyskać łącznie nawet do 1400 m.b. odwiertów, co pozwala zasilić nawet większe instalacje na bazie pomp ciepła. Wiertnica może pracować na niewielkiej przestrzeni (ciasna zabudowa) niezależnie od pory roku (nawet zimą przy ujemnych temperaturach), w zagospodarowanym ogrodzie, w budynku. Dzięki wykonywaniu odwiertów pod kątem można instalować sondy nawet pod już istniejącym budynkiem, a szybkość i wydajność pracy maszyny zapewnia obniżenie kosztów wykonania dolnego źródła.
Pompa ciepła nie wytwarza energii tak jak kocioł, a pobiera ją ze środowiska (w tym przypadku z gruntu). Urządzenia te za każdą pobraną jednostkę energii elektrycznej dostarczają od 3 do 5 jednostek energii cieplnej. Obrazuje to współczynnik efektywności energetycznej (COP). Jest on stosunkiem otrzymanej energii grzewczej do włożonej energii elektrycznej. Im większy jest ten współczynnik tym pompa ciepła pracuje oszczędniej.
Chociaż zainteresowanie tymi urządzeniami nieustannie rośnie, nie zawsze idzie ono w parze ze wzrostem wiedzy na temat ich funkcjonowania. Przede wszystkim pompa ciepła pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii cieplnej. Ogrzewanie nią zwalnia przede wszystkim z troski o dostarczenie i składowanie paliwa (węgla, drewna czy oleju opałowego) – miejsce na składowanie nie jest potrzebne, co jest kolejną oszczędnością na etapie budowy. Przy kalkulacji kosztów inwestycyjnych nie można pominąć faktu, iż w budynku wyposażonym w pompę ciepła nie potrzeba wykonywać komina spalinowego, czy przyłącza gazowego, a nawet kotłowni – urządzenie to „zadowoli się” kątem w garażu lub szafie. Kompletna instalacja pompy ciepła może być nawet tańsza od instalacji kotła węglowego! Nowoczesne pompy ciepła bardzo efektywnie ogrzewają pomieszczenia, wodę użytkową, a w okresie letnim mogą zapewnić klimatyzację budynku temperaturą z gruntu jednocześnie wspomagając regenerację dolnego źródła ciepła. Pompa ciepła oferuje optymalny komfort mieszkania przy najniższych możliwych kosztach ogrzewania.
Nasze realizacje:
- Wykonanie dolnego źródła w postaci sond gruntowych skośnych w technologii GRD w budynkach edukacyjnych w Wysokiem Mazowieckiem; dł. odwiertów: 5826 mb
- Wykonanie odwiertów ukośnych w technologii GRD oraz zainstalowanie pompy ciepła typu solanka/woda o mocy 182 kW w budynku użyteczności publicznej w Gminie Wąsosz; dł. odwiertów: 3600 mb
- Instalacja pompy ciepła o mocy 8 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku mieszkalnym o powierzchni 150 m2; dł. odwiertów: 300 mb (miejscowość Choroszcz, gm. Choroszcz)
- Instalacja pompy ciepła o mocy 8 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku mieszkalnym o powierzchni 140 m2; dł. odwiertów: 250 mb (miejscowość Porosły, gm. Choroszcz)
- Instalacja pompy ciepła o mocy 10 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku mieszkalnym o powierzchni 235 m2; dł. odwiertów: 300 mb (miejscowość Krupniki, gm. Choroszcz)
- Instalacja pompy ciepła o mocy 42,8 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku Szkoły Podstawowej w Wyszonkach Kościelnych (gm. Klukowo); dł. odwiertów: 1260 mb
- Instalacja pompy ciepła o mocy 10 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku mieszkalnym; dł. odwiertów: 300 mb (miejscowość Pietkowo, gm. Poświętne)
- Instalacja pompy ciepła o mocy 12 kW i wykonanie wymiennika gruntowego w technologii GRD w budynku mieszkalnym; dł. odwiertów: 350 mb (miejscowość Kleosin, gm. Juchnowiec Kościelny)