Temperatura stagnacji kolektora słonecznego jest jednym z najważniejszych parametrów pracy kolektorów słonecznych. Jest to temperatura, w której ilość energii dostarczanej przez promieniowanie słoneczne jest równa ilości energii traconej przez promieniowanie powierzchni absorbera, straty ciepła, itp. Temperatura stagnacji jest mierzona wyłącznie w układzie, gdy natężenie promieniowania półsferycznego na płaszczyznę kolektora wynosi 1000 W/mkw. przy temperaturze powietrza otaczającego 30 stopni Celsjusza i nie ma żadnego wpływu na uzyski energetyczne kolektora słonecznego.
Niska temperatura stagnacji w poszczególnych kolektorach słonecznych oznacza, że układ termodynamiczny kolektora dobrze radzi sobie z wysoką intensywnością promieniowania słonecznego i wysoką temperaturą powietrza otaczającego w warunkach braku odbioru ciepła z instalacji solarnej. Fabrycznie wykonany kolektor słoneczny posiada współczynnik absorpcji na poziomie ok. 95 proc. Długotrwale utrzymująca się wysoka temperatura stagnacji kolektorów słonecznych nie jest jednak zalecana, ponieważ powoduje znaczny spadek stopnia absorpcji tego rodzaju urządzeń.
Pamiętajmy, że materiały izolacyjne, które znajdują się w kolektorze słonecznym, muszą być odporne na miejscowy wzrost temperatury występujący w układzie. W żadnym wypadku nie może więc dochodzić do powstawania naprężeń – topnienia, kurczenia się, a także odgazowywania izolacji, które mogłyby prowadzić do kondensacji wewnątrz osłony kolektora słonecznego i znacznego pogorszenia jego wydajności.
Jednakże każdy sterownik solarny posiada specjalny tryb pracy zabezpieczający instalację przed przegrzaniem, zwany trybem urlopowym. Zasada jego działania jest prosta – sterownik uruchamia schładzanie kolektora w momencie, gdy jego temperatura wzrośnie do wartości temperatury przegrzania. Następnie pompa solarna wyłącza się. Funkcja ta okazuje się szczególnie przydatna np. podczas dłuższej nieobecności domowników, a więc w sytuacji, gdy nikt nie korzysta z ciepłej wody podgrzanej przez kolektory słoneczne. Funkcji tej pozbawione są kolektory próżniowe.
Podczas wyboru kolektorów słonecznych należy zwrócić szczególną uwagę na ich uzysk energetyczny. Parametr ten decyduje o tym, ile wody oraz do jakiej temperatury będziemy w stanie podgrzać. Dlatego też decydując się na zakup kolektorów słonecznych zwróćmy uwagę na to, by posiadały one możliwie jak najwyższe uzyski energetyczne przy stosunkowo niskiej temperaturze stagnacji. Pamiętajmy jednak o tym, by porównywać ze sobą uzyski energetyczne kolektorów słonecznych o tej samej powierzchni absorbera.
Czynnikiem przewodzącym ciepło w instalacji solarnej jest glikol propylenowy, który w długo utrzymującej się temperaturze powyżej 165 stopni Celsjusza ulega degradacji poprzez rozwarstwienie się na rzadką wodę i gęsty żel, który może zatkać instalację solarną. Kolektory słoneczne Schüco, które OPTIMA POLSKA poleca swoim Klientom, opróżniają się z glikolu propylenowego przy temperaturze 120 stopni. Co ważne, nie dochodzi w nich do przegrzewania glikolu, dzięki czemu wydłuża się trwałość instalacji.