Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła, które różnią się między sobą źródłem poboru energii:
POWIETRZNE:
Pompa do ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym lub wentylacyjnym (usuwanego z domu). Jest to najtańsze inwestycyjnie źródło ciepła dla pomp ciepła. Pompa powietrzna nie wymaga robót ziemnych, a jej dodatkową zaletą jest całkowity brak ingerencji w działkę otaczającą budynek.
Powietrzna pompa ciepła jest najtańsza w zakupie i instalacji. Źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne, a właściwie zawarta w tym powietrzu wilgoć. Rozwiązanie jest proste i tanie, ale nie idealne. Największą niedogodnością przy użytkowaniu pomp ciepła tego typu jest zmienna temperatura jej dolnego źródła ciepła, czyli powietrza. Problemy zaczynają się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej –5st.C. Obniża się wtedy wilgotność i pompa musi przepuścić więcej powietrza przez wymiennik dla uzyskania jednostki energii — czyli rośnie zużycie prądu, a maleje wydajność pompy.
WODA-WODA:
Ciepło, którym ma być ogrzewane pomieszczenie lub woda użytkowa pobierane jest z wody gruntowej. Instalacja jest już bardziej skomplikowana, gdyż konieczne jest wykonanie studni zasilającej i studni zrzutowej. W tym wypadku konieczne jest posiadanie zezwolenia urzędu gospodarki wodnej, a warunkiem efektywności działania tego typu pompy jest odpowiedni pod względem ilościowym i jakościowym pobór wody ze studni. Zaletą pompy tego typu jest raczej stała temperatura dolnego źródła, tj. wody.
GLIKOL(SOLANKA)-WODA:
Instalacja wykorzystuje energię cieplną gruntu powierzchniowego. Czynnikiem grzewczym jest solanka, która jest odporna na zamarzanie. Przy tego typu pompach możliwa jest instalacja systemów: pionowych sond, kolektorów poziomych, odwiertów ukośnych i kolektorów spiralnych. Gruntowa pompa ciepła jest najtańszym bezobsługowym sposobem ogrzewania, jednak poprawne wykonanie wymiennika gruntowego to prawie równowartość samej pompy ciepła. Dlatego jego budowę należy powierzyć sprawdzonej firmie.
Najwyższy i stały COP mają gruntowe pompy ciepła, ponieważ temperatura pod ziemią jest niemal stała i niezależna od mrozów. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku powietrznych pomp ciepła. Im większy mróz, tym ich wydajność jest mniejsza, aż w końcu w okolicach – 25stC zbliża się do sprawności zwykłej grzałki elektrycznej. Należy się więc liczyć ze znacznym wzrostem kosztów ogrzewania w okresach najniższych temperatur.