Główne aspekty klimatyzacji DVM Plus IV SAMSUNG na przykładzie instalacji o mocy 75 kW wykonanej przez firmę OPTIMA POLSKA w budynku Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Jeżewie Starym.
Artykuł stanowi opis przypadku, ma na celu przybliżenie technologii DVM firmy SAMSUNG, opisanie wad i zalet tego rodzaju rozwiązań oraz służyć pomocą projektantom w projektowaniu podobnych systemów.
DVM Plus IV to system klimatyzacji ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego oparty o sprężarki Digital Scroll, umożliwiający wykonanie rozbudowanych instalacji dostosowanych do wymagań dużych budynków. W DVM Plus IV jedna jednostka zewnętrzna (lub zespół połączonych ze sobą jednostek) obsługuje dowolną ilość jednostek wewnętrznych.
Najważniejsze cechy urządzeń DVM Plus IV:
– spełnia wymagania Dyrektywy RoHS i WEEE
– najwyższa wydajność energetyczna w swojej klasie COP 4,62/ EER 4,31
– sprężarka Copeland DVI (Digital Vapor Injection)
– wtrysk par czynnika chłodniczego do przestrzeni roboczej sprężarki
– ekonomizer – wymiennik płytowy o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła
– automatyczny backup
– sekwencyjna praca sprężarek
– automatyczne wyrównanie oleju w sprężarkach
– autodiagnostyka
– zabezpieczenia nadprądowe sprężarek
– funkcja zdmuchiwania śniegu
– tryb pracy nocnej
– ograniczona emisja CO2
– czynnik R410a
– różnica poziomów jednostek wewnętrznych i zewnętrznych 110m
– różnica poziomów skrajnych jednostek wewnętrznych 15m
– jednoczesna praca w trybie chłodzenia i grzania (w systemie HR)
– współpraca z wymiennikami central wentylacyjnych
– możliwość współpracy z systemami BMS
Najważniejsze zalety systemu DVM Plus IV:
– najwyższa wydajność energetyczna w swojej klasie COP 4,62/ EER 4,31
– różnica poziomów jednostek wewnętrznych i zewnętrznych 110m
– różnica poziomów skrajnych jednostek wewnętrznych 15m
– jednoczesna praca w trybie chłodzenia i grzania (w systemie HR)
– współpraca z wymiennikami central wentylacyjnych
– możliwość współpracy z systemami BMS
Opis budynku w Jeżewie Starym
Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza część stanowi wyremontowany budynek dawnej szkoły podstawowej gdzie znajduje się obecnie laboratorium mleka. Część druga stanowi nowodobudowane skrzydło przeznaczone na pomieszczenia biurowe. Ogrzewanie stanowi tradycyjna instalacja grzejnikowa z kotłem olejowym usytuowanym w piwnicy budynku. W pomieszczeniach laboratorium zainstalowano wentylację mechaniczną, w pozostałych pomieszczeniach znajduje się wentylacja grawitacyjna. Instalacja klimatyzacyjna składa się z 3 agregatów DVM Plus IV o wydajnościach odpowiednio 8HP, 8HP i 10HP W budynku istnieje też instalacja alarmowa wyposażona między innymi w czujniki ruchu w każdym pomieszczeniu.
Szczegółowy opis instalacji klimatyzacyjnej
Instalacja klimatyzacyjna składa się z 3 agregatów DVM Plus IV o wydajnościach odpowiednio 8HP, 8HP i 10HP. Każdy agregat obsługuje inną część budynku niezależnie dlatego też nie zostały ze sobą połączone w jeden układ. Agregaty zostały posadowione na dachu budynku na specjalnie do tego celu zaprojektowanej konstrukcji z pomostami serwisowymi. Główna magistrala chłodnicza zlokalizowana jest na dachu, poszczególne odgałęzienia wykonano z użyciem systemowych trójników „Y”. W starej części budynku instalacja chłodnicza oraz odprowadzenia skroplin ukryta jest w sufitach podwieszanych. W nowej części została ułożona w korytkach instalacyjnych. We wszystkich jednostkach wewnętrznych konieczne było zastosowanie pompek skroplin.
W tym konkretnym przypadku mieliśmy do czynienia z sytuacją zastaną – nie było więc możliwe wykorzystanie całego potencjału jaki jest możliwy w ramach systemu.
Jeśli system projektowany jest na etapie budowy logicznym jest takie projektowanie układu by wszystkie systemy mogły ze sobą współpracować dla osiągnięcia jak największych oszczędności w funkcjonowaniu całego obiektu. Jednocześnie chcemy pokazać co jest możliwe technicznie a z czego nie korzysta się powszechnie chociażby z uwagi na rynkowe rozbicie poszczególnych branż.
Pełna integracja i optymalizacja instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, grzewczej oraz alarmowej w ramach systemu zarządzania budynkiem BMS wcale nie musi być rozwiązaniem astronomicznie drogim w budowie, daje natomiast cały szereg następujących korzyści:
– ustalenie harmonogramów pracy poszczególnych urządzeń na godziny obecności pracowników.
– eliminacja nakładania wzajemnie sprzecznych rozkazów ze strony użytkownika (jak jednoczesna praca grzejnika i klimatyzatora).
– wybieranie najefektywniejszego w danej chwili medium do osiągnięcia zadanego przez użytkownika celu (np. użytkownik określa temperaturę pomieszczenia natomiast system na podstawie odczytanych temperatur decyduje czy działać ma klimatyzacja, wentylacja czy ogrzewanie).
– automatyczne przechodzenie w tryb temperatury dyżurnej podczas nieobecności ludzi.
– przypominanie o konieczności dokonania czynności konserwacyjnych.
– zdalny dozór, regulacja, przekazywanie komunikatów o błędach i usterkach do administratora/serwisu.
Z uwagi na bardzo wysokie ceny nośników energii powyższe korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne rekompensują w krótkim czasie koszty związane z projektowaniem i budową systemów opartych o architekturę BMS.