Czyszczenie przepływowego podgrzewacza wody – to się opłaca!
W gazowych przepływowych podgrzewaczach wody, zwanych potocznie piecykami gazowymi, przepływająca przez wężownicę podgrzewacza woda ulega ogrzaniu. W trakcie tego procesu na wewnętrznej ściance wężownicy odkłada się osad. To między innymi od ilości tego osadu, nazywanego fachowo kamieniem kotłowym oraz twardości wody zależy jak długo taki podgrzewacz będzie funkcjonował poprawnie. Obecność kamienia w wężownicy powoduje, że woda nie osiąga odpowiedniej temperatury (następuje izolacja termiczna, w efekcie której zbyt ciepłe spaliny uciekają do komina), a czas, który poświęcamy na uzyskanie ciepłej wody w kranie po odkręceniu kurka ulega wydłużeniu, czasami nawet o kilkadziesiąt sekund. To z kolei skutkuje większym zużyciem wody i gazu, co rzecz jasna nie jest korzystne dla naszego portfela.
Większość pracowników firm serwisujących przepustowe podgrzewacze wody ogranicza podejmowane przez siebie czynności do przeczyszczenia jego zewnętrznych elementów oraz regulacji palnika. Mało kto proponuje jednak użytkownikowi urządzenia usunięcie kamienia z wężownicy. Wbrew pozorom jest to nieskomplikowana operacja, która polega na podpięciu wymiennika ciepła do specjalnej stacji i płukaniu tej właśnie części urządzenia środkiem odkamieniającym. Korzyści wynikające z czyszczenia kotła są wymierne. Z przeprowadzonego przez pracowników firmy OPTIMA POLSKA eksperymentu wynika, że dzięki wykonaniu tej czynności w tym samym czasie pracy urządzenia, możemy uzyskać wodę cieplejszą niż przed odkamienianiem – nawet o 15 stopni Celsjusza!
Usługa czyszczenia gazowego przepływowego podgrzewacza wody kosztuje zazwyczaj od 100 do 250 złotych (jeśli przeprowadzamy odkamienianie). Pamiętajmy jednak, że właściwa konserwacja tego urządzenia daje oszczędności w postaci zmniejszenia kosztów ogrzania wody nawet o 34 proc., co z kolei oznacza, że operacja ta zwraca się już po kilku miesiącach! W przypadku elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody zwrot jest jeszcze szybszy. Co prawda w przypadku starych modeli podgrzewaczy konieczna może okazać się wymiana grzałek lub wężownic (w niektórych modelach może pojawić się korozja), jednak i tak w dalszym ciągu taka wymiana jest opłacalna. Jak się okazuje, mocno zakamienione wężownice mogą mieć sprawność nawet poniżej 50 proc.!
Zachęcamy do skorzystania z wieloletnich doświadczeń ekspertów firmy OPTIMA!